MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Granowo - Nowe wyzwania przed władzami gminy

Malwina Korzeniewska
Radni przez długi czas dyskutowali o uchwalanym budżecie
Radni przez długi czas dyskutowali o uchwalanym budżecie Malwina Korzeniewska
Gmina Granowo ma w tym roku do rozdysponowania w budżecie ponad dwanaście milionów złotych. Główne wydatki są skierowane na budowę gminnej sieci wodociągowej wraz z budową kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Uchwała budżetowa, która po burzliwej dyskusji ostatecznie została zaakceptowana przez radnych, wzbudziła wiele kontrowersji. Niektórzy z nich zarzucali brak dyskusji podczas posiedzeń poszczególnych komisji nad wstępnym projektem dla funkcjonowania najważniejszego dla gminy dokumentu, podkreślali wątpliwości związane z przekazywaniem określonych kwot danym jednostkom organizacyjnym oraz apelowali o logikę i uczciwość. Jednak dla większości radnych gminy Granowo, budżet nie budził sprzeciwu, tym bardziej że uwzględnia niektóre ważne postulaty rady poprzedniej kadencji i indywidualne prośby mieszkańców. Wójt Granowa Zbigniew Kaczmarek zaznaczył, że pieniędzy na rozwój jest w tym roku bardzo mało.

- Brakuje nam wolnych środków. Mamy zabezpieczone pieniądze, ale będą one wykorzystane tylko w razie awaryjnych sytuacji, których nie da się przecież przewidzieć - mówił wójt i podkreślił, że konkretne propozycje zmian w budżecie muszą być podparte podaniem konkretnych źródeł finansowania.

Tym razem mieszkańcy ulic Rolnej i Kwiatowej doczekają się modernizacji nawierzchni drogi, o którą walczą od wielu lat. Ponad 360 tysięcy złotych urząd przeznaczy na rozbudowę i adaptację pomieszczeń zabytkowego granowskiego pałacu, który docelowo zostanie przekształcony w gminny ośrodek kultury. Wyposażenie świetlic wiejskich w Januszewicach, Granówku i Drużyniu to kolejne 120 tysięcy złotych mniej w granowskim budżecie. W Separowie będzie z kolei realizowana budowa gazociągu. 400 złotych będzie kosztowało dofinansowanie budowy drogi powiatowej ze wsi Jaskółki do Granówka. Na ten cel jednak, gmina pozyska pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 i będzie je realizować wspólnie z powiatem i gminą Kamieniec. W ramach partnerstwa Granowo wesprze także Grodzisk Wielkopolski kwotą 20 tysięcy złotych przy budowie obwodnicy. Pieniądze te wrócą jednak do gminy drogą odpowiedniej uchwały przyjętej przez grodziskich radnych.

Ważnym zadaniem jest także wykup gruntu przy kompleksie boisk sportowych i tym samym rozbudowa tego terenu pod kątem zapewnienia odpowiednich wymiarów istniejącym już obiektom sportowym. Gmina w tym roku będzie musiała liczyć się z wydatkami, które przewyższą dochody. Opiewają one na kwotę ponad 13 milionów złotych.

Rezerwa ogólna została zaplanowana na sumę ponad 74 tysięcy złotych, a celowa, związana z zarządzaniem kryzysowym, wyniesie 25,5 tysiąca zł. Budżet w takim kształcie został zaakceptowany przez jedenastu radnych, przy jednym głosie przeciwnym i dwóch wstrzymujących się.

Czytaj także:
Strażacy wzbogacili się o nowy sprzęt
Kobiety nie skorzystały z badań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto