Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielichowie powstała pierwsza łąka kwietna. Takie łąki to same korzyści

Anna Borowiak
Anna Borowiak
archiwum nm.pl
W Wielichowie powstała pierwsza łąka kwietna. Takie łąki to same korzyści. Nieskoszone trawniki obsiane polnymi kwiatami m.in. makami, chabrami, macierzanką i szałwią, podbijają miasta w całej Europie. Teraz dołącza do nich Wielichowo.

Łąkowe kwiaty pełnią nie tylko funkcję estetyczną (upiększają miasto), ale także antysmogową. Poza tym obniżają temperaturę powietrza. Ich utrzymanie jest tańsze niż trawnika, bo łąka kwietna musi być koszona tylko raz lub dwa razy w roku. Nie zapominajmy też, że łąki te dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów, w tym pszczół.

Na terenie gminy Wielichowo przy oczyszczalni ścieków została wysiana pierwsza eksperymentalna łąka kwietna. W skład przyszłej runi łąkowej weszły między innymi takie gatunki roślin jak: gipsówka, goździk, nagietek, biedrzeniec, chaber, lobelia, mak polny, trawy.

Jak zauważa wielichowski ratusz, łąka kwietna jest wspaniałą alternatywą dla monokultur trawnikowych posiada większą odporność na suszę, korzystnie wpływają na populację pszczół, w zasadzie nie trzeba jej podlewać, koszenie wykonuje się raz lub dwa razy do roku, a ponadto posiada dużo większe walory estetyczne, pozytywnie wpływa na krajobraz, jest kolorowa, a kwiaty pachną. Możliwe, że w kolejnym czasie pojawią się kolejne łąki. Byłaby to alternatywa dla monotonnych trawników, wymagających, tak czy inaczej, kosztownego utrzymania. - Jeśli eksperymentalna łąka kwietna sprawdzi się w naszych wielichowskich warunkach, projekt będzie kontynuowany- zapowiadają urzędnicy.

Coraz popularniejsze w wielu polskich miastach jest tworzenie kwietnych łąk. Coraz więcej samorządów decyduje się na takie właśnie rozwiązania, które nie tylko wspomagają bioretencję w walce ze suszą, ale także jest ekonomiczna - w zasadzie nie wymaga podlewania i nawożenia. Wzbogacają bioróżnorodność, są odporne na brak opadów i dają pożywienie pożytecznym owadom. Pochłaniają też więcej pyłów komunikacyjnych od zwykłego trawnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto